BHP-a co to?

Nie dokonam zjawiskowego odkrycia pisząc, że BHP to skrót od bezpieczeństwa i higieny pracy. To wie każdy, kto chociaż raz w życiu miał szkolenie BHP, a takie mamy już w szkołach. Zaskoczeniem też nie będzie fakt, że dziedzina ta składa się z dwóch grup : bezpieczeństwa pracy i higieny pracy.

Bezpieczeństwo pracy to zespół warunków, które powinny być zachowane w pracy, aby pracownicy mogli wykonywać swoje zadania bezpiecznie i bez szkody dla zdrowia. Higiena pracy jest nauką badającą wpływ czynników środowiska oraz zachowań człowieka na jego zdrowie fizyczne i psychiczne. Tyle mówi teoria.

W praktyce większość ludzi kojarzy bhp z nieciekawą pogadanką na temat nie wsadzania gwoździa do kontaktu, uważania na drabinie i nie noszenia ciężkich rzeczy, a to wszystko okraszone monotonnym wykładem specjalisty BHP i wypełnianiem niezbędnej papierologii.

A tak na prawdę chodzi o nasze życie i zdrowie. Wielu z nas nie ma czasu na zagłębianie się w czytanie o ergonomii pracy i przepisach BHP, nie ma czasu na szkolenia, bo przecież ważniejsze są faktury, dostawy i klienci. Często naruszamy przepisy lub je łamiemy z braku świadomości jak powinno to wyglądać. Jaki jest skutek??? Niestety przykry !!! Na przełomie września i października przeprowadzono ankietę na grupie 300 pracodawców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie koalicji Bezpieczni w pracy i okazało się, że 1/3 pracodawców i 1/4 pracowników potwierdza przestrzeganie przepisów BHP w miejscu pracy. Połowa ankietowanych pracowników przyznaje, że w ostatnich dwóch latach w miejscu pracy doszło wielokrotnie do naruszeń przepisów BHP. Mogłabym tak przytaczać wynik ankiety, ale zastanówmy się raczej dlaczego w wielu firmach bezpieczeństwo znajduje się tylko na papierze?

Niestety ponownie zawodzi świadomość konsekwencji. Nie dbamy o bezpieczeństwo myśląc, że jesteśmy niezniszczalni. Nie ma odzieży roboczej, a jak jest to nie jest używana, bo nie jest wygodna, bo nie ma fajnych kolorów i nie jest dopasowana idealnie. Nie dbamy o badania wstępne i okresowe. Pracodawcy często nie widzą sensu w szkoleniu pracowników uważając to za biurokratyczną fanaberię i zbędne koszty nie przekładające się na zyski sprzedażowe. Zapominamy przy tym o czynniku ludzkim, o poczuciu bezpieczeństwa, strefie komfortu pracy, ogólnej poprawie stanu zdrowia i nastroju. Wykonywanie poprawnie pracy zgodnie z ergonomią i dopuszczalnymi normami, pozwala nam przynajmniej jakościowo w lepszej formie dotrzeć do domu każdego dnia.

Pracodawcy i pracownicy wzajemnie są zobowiązani do monitorowania bezpieczeństwa i higieny pracy w swoim miejscu pracy. Pytajcie pracodawcę, specjalistę bhp o wszelkie kwestie związane z Waszym stanowiskiem pracy. Jak z każdym aspektem życia, im więcej wiemy o sobie i tym czym się zajmujemy-tym nasz komfort i bezpieczeństwo wzrasta i możemy się skupić na wykonywanych czynnościach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *